اخبار
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٢٦٠١٧

تاریخ انتشار خبر : 1396/05/17 ا ١٤:٢١
مراسم رونمایی از کتاب دفاع از قرآن
مراسم رونمایی از کتاب دفاع از قرآن
به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان از کتاب "دفاع از قرآن" رونمائی به عمل آمد

مراسم رونمائی از کتاب "دفاع از قرآن" که در رد کتاب دکتر سها با عنوان "نقد قرآن" منتشر شده است، با حضور اساتید و فرهیختگان علوم پزشکی، علوم قرآن و حدیث در سالن اجتماعات دانشکده پزشکی زنجان برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌آقا محرمعلی شیرمحمدی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان قبل از ظهر روز شنبه 14 مردادماه 96 در این مراسم، اظهار کرد: به همت تلاش و زحمات مسئولین فعلی و سابق دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی زنجان مرکز آمایش قطب 6 دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شده است و همچنین تعیین رشته‌های جدید نیز به دانشگاه واگذار شده است که مایه افتخار است برای دانشگاه علوم پزشکی زنجان.
حاج‌آقا شیرمحمدی افزود: در همین راستا، مرکز پژوهش بین رشته‌ای معارف اسلامی و علوم سلامت قطب 6 کشور نیز ‌برعهده دانشگاه علوم پزشکی زنجان واگذار شده است.
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه دفتر پژوهش این نهاد در سنوات اخیر اقدامات پژوهشی گسترده‌ای را انجام داده است، تصریح کرد: کتاب احکام مصور عبادی بیماران نیز ازجمله اقدامات پژوهشی است که درحال انتشار است.
حجت الاسلام و المسلمین شیرمحمدی با اشاره به تالیف کتاب پاسخ به نقد قرآن و اشکالات سطحی و فرقه‌ای که دکتر سها به رشته تحریر درآورده است، گفت: تالیف کتاب "دفاع از قرآن" قدم اول در رد کتاب "نقد قرآن" بود و گام‌های بعدی نیز با تجربه‌تر خواهد بود و در کنار آن باید تلاش شود دست‌آوردهای علمی به ویژه در زمینه دینی و پاسخگویی به شبهات به خوبی معرفی شود.
 وی با یادآوری اینکه در تهیه این کتاب، علمای دینی و پژوهشگران قرآنی گردهم آمده‌اند، افزود: با تلاش‌های حجت‌الاسلام حیدری‌نسب این اثر تدوین شد.
 حاج‌آقا شیرمحمدی با بیان اینکه مستحکم‌ترین جریان تفکر دینی را کسانی صاحب هستند که در حوزه پژوهش کار می‌کنند، افزود: یکی از ضعف‌های جهان سوم این است که محصولات پژوهشی را به جهان عرضه نمی‌دارند.
*** دکتر سید زین‌العابدین صفوی، استاد و عضو هیأت علمی دانشگاه‌ علوم پزشکی زنجان نیز در این مراسم اظهار کرد: یکی از معجزات قرآن کریم این است که دیگران می‌توانند آن را نقد کنند، هرچند طبق تاکید قرآن کریم، نوع بشر از آوردن مثل قرآن، ناتوان است.
حاج‌آقا صفوی با تاکید براینکه هدف قرآن رسیدن انسان به خدای متعال و حق و تعالی است، افزود: از مهمترین موارد دفاع از قرآن این است که به آیات نورانی آن عمل کنیم و با استفاده از آن جامعه‌ای پیشرفته و سازگار را رقم بزنیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید بر اینکه جامعه قرآنی و دینی سازگاری درونی و صلح دارد، تصریح کرد: برخی نقد دارند که همه انبیاء الهی هم، آمدند و جنگ کردند که باید در پاسخ این افراد گفت: این جنگ برای پایان دادن به زیاده‌خواهی جنگ‌طلبان بوده است.
*** دکتر ابوالقاسم اجاقلو مدیر گروه معارف دانشگاه زنجان نیز اظهار کرد: می‌توان ادعا کرد کتاب نقد قرآن برای افرادی نگاشته شده که با دین به دنبال فرار از دین هستند درحالی‌که با مطالعه سطحی نیز می‌توان دریافت بسیاری از این شبهات در قرآن مطرح و در همان‌جا نیز به آنها پاسخ داده شده است.
وی تصریح کرد: هدف قرآن هدایت نوع بشر است ولی طبق فرموده خدای متعال باید مراقب شبهات طرح شده در حوزه دین به ویژه قرآن باشیم و به صورت علمی این شبهات را پاسخ دهیم.
مدیر گروه معارف دانشگاه زنجان با تاکید براینکه در قرآن کریم شاهد به کار بردن تعبیر حق بودن این کتاب آسمانی هستیم، گفت: یکی از ملاک‌های حقانیت یک مجموعه، سازگاری درونی آن است که قرآن کریم شامل این مولفه است.
*** دکتر علیرضا عبدانی‌پور استادیار و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان و نویسنده کتاب "علم جنین‌شناسی در قرآن" از موضع نامشخص نویسنده کتاب "نقد قرآن" انتقاد کرد و گفت: نویسنده این کتاب مشخص نیست چه کسی، (خدا یا پیامبر(ص)) را نقد می‌کند و اینکه نویسنده ادعای عالم بودن به تمام علوم الهی و فلسفی را دارد خود یک نقد بزرگ بر این کتاب است.
وی با دلایل علمی شبهه‌های کتاب "نقد قرآن" در مورد جنین و آفرینش آن از خون بسته طبق آیات قرآن را رد کرد و گفت: "دکتر سها" در تالیف کتاب خود بسیار سطحی‌نگر و بدون مبنای علمی عمل کرده است در حالی که به وجود آمدن جنین از یک گردش خون بسته کاملا علمی است.
*** دکتر صمد ندری معاون آموزشی گروه نانوفناوری پزشکی و رئیس دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در این مراسم با بیان اینکه قرآن با توجه به شرایط و فهم عموم مردم مسائل مختلف را مطرح کرده است، ابراز کرد: قرآن کریم در هیچ آیه‌ای به علمی بودن قرآن اشاره نکرده است بلکه خود را کتابی برای هدایت انسان‌ها عنوان کرده است.
وی با بیان اینکه یکی از نقدهایی که به مسلمانان وارد شده این است که تحقیقات تجربی انجام نمی‌دهند، گفت: ما نیز باید مانند بسیاری از کشورهای دیگر قرآن را به عنوان مطالعه پایلوت در کارهای تحقیقاتی خود استفاده کنیم.
*** حاج‌آقا باقری معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در رد کتاب "نقد قرآن" مطالبی عنوان کرد و انتخاب نام نیکوی کتاب "دفاع از قرآن"، رعایت ادب در پاسخگویی به شبهات و کنترل احساسات، استفاده از 140 منبع مختلف و ساده روان بودن نوشته‌های کتاب به عنوان ویژگی‌های مثبت کتاب "دفاع از قرآن" نام برد.
*** حجت‌الاسلام محمدباقر حیدری‌نسب مولف کتاب «دفاع از قرآن» در رد کتاب "نقد قرآن" به چگونگی تالیف این کتاب اشاره کرد و افزود: با مراجعه دانشجویانی که با مطالعه کتاب "نقد قرآن" دچار شبهاتی شده بودند، به همت دفتر پژوهشی نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی زنجان درصدد تالیف کتاب «دفاع از قرآن» برآمدم.  
وی با بیان اینکه تالیف این کتاب بیشتر از یک سال زمان برده است، اظهار کرد: در مباحث علمی کتاب از نظرات و راهنمایی‌های متخصصان مربوطه استفاده کردم و علاوه بر این کتاب دیگری با نام "احکام عبادی بیماران" در عرصه علوم پزشکی نوشته‌ام.
در پایان این مراسم از کتاب «دفاع از قرآن» در رد کتاب "نقد قرآن" که اعجازهای علمی قرآن را زیر سوال برده است، رونمایی به عمل آمد.

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج